EURES

EURES – praca w UE, EOG oraz w Szwajcarii

Jakie masz prawa jako pracownik – obywatel UE?

Będąc obywatelem Unii Europejskiej masz prawo do swobodnego przemieszczania się między krajami członkowskimi UE oraz do podejmowania w nich pracy. Nie musisz mieć pozwolenia na pracę, a Twoje wynagrodzenie, warunki pracy i warunki socjalne powinny być takie same jak obywateli danego państwa. Norwegia, Islandia i Lichtenstein, które nie są państwami członkowskimi UE, lecz należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tworzą razem z UE Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). W tych państwach masz takie same prawa jak w państwach należących do UE. Z kolei Szwajcaria należy do EFTA, ale nie należy do EOG. Zawarła natomiast z UE umowę, na podstawie której w tym kraju obywatele UE, w tym również obywatele polscy, mogą podejmować tam pracę.

 

Kto pomoże Ci znaleźć pracę w UE, EOG i Szwajcarii?

Umożliwia to specjalna sieć EURES, z której usług możesz skorzystać w swoim powiatowym urzędzie pracy, a także w WUP i OHP. Usługi sieci są bezpłatne.

 

Co to jest EURES?

EURES to sieć współpracy pomiędzy urzędami pracy oraz innymi organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi zajmującymi się zatrudnieniem. Jej celem jest ułatwianie swobodnego przepływu pracowników między krajami Unii Europejskiej.

Na poziomie europejskim prowadzony jest Europejski Portal Mobilności Zawodowej – najważniejszy portal Unii Europejskiej dotyczący mobilności na rynku pracy, oferujący m.in. dostęp do ofert pracy publicznych służb zatrudnienia z państw członkowskich oraz do bazy CV osób zainteresowanych pracą za granicą.

W Polsce koordynacją sieci EURES zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast instytucji, które świadczą usługi w ramach tej sieci jest więcej, są to:

  • wojewódzkie urzędy pracy,
  • powiatowe urzędy pracy,
  • wojewódzkie komendy Ochotniczych Hufców Pracy,
  • centra edukacji i pracy młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy,
  • podmioty akredytowane przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Jakie usługi oferuje Ci EURES?
  • Pomoże Ci znaleźć odpowiednie zatrudnienie za granicą, także prowadząc rekrutację w wybranych zawodach.
  • Gromadzi i udostępnia oferty pracy z UE, EOG i Szwajcarii na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej oraz polskim portalu EURES.
  • Umożliwia Ci zamieszczenie swojego CV na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej
  • Umożliwia Ci udział w międzynarodowych targach pracy i innych wydarzeniach rekrutacyjnych na terenie Polski.
  • Daje Ci dostęp do Europejskich Dni Pracy na terenie Polski oraz za granicą (stacjonarnych i online).
  • Daje Ci dostęp do inicjatyw i programów wspierających zatrudnienie młodzieży.

 

Z jakich krajów ma oferty pracy?

Sieć EURES udostępnia informacje i oferty pracy z wszystkich krajów UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii.

 

Jak możesz skorzystać z jej usług?

Możesz skontaktować się z doradcą EURES lub asystentem EURES w Twoim wojewódzkim urzędzie pracy, wojewódzkiej komendzie Ochotniczych Hufców Pracy lub Centrum edukacji i pracy młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy.

Możesz również spotkać się z doradcą klienta (pośrednikiem pracy) w Twoim powiatowym urzędzie pracy.

Z uwagi na specyfikę działalności każda instytucja członkowska i partnerska EURES w Polsce świadczy nieco inny zakres usług. O tym, jaki rodzaj usług dostępny jest w PUP, jaki w WUP, a jaki w OHP możesz przeczytać na odpowiednich podstronach Mapy rynku pracy.

Więcej informacji o usługach dostępnych w danej organizacji w Polsce możesz uzyskać na stronie: http://www.stor.praca.gov.pl/portal/#/eures/podmiotyEures.