Jakie masz oczekiwania dotyczące przyszłej pracy?

Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące przyszłej pracy?

Nie ma idealnej pracy. Tak jak nie ma idealnego miejsca na urlop czy idealnego samochodu. Każdy z nas ma swój własny ideał. I dla każdego z nas coś innego jest źródłem satysfakcji. Mamy też różne oczekiwania dotyczące pracy, które wynikają z indywidulanych potrzeb i możliwości.

Jeżeli masz sprzedać zawartość swojego plecaka na rynku pracy, to pewnie (oprócz pieniędzy) masz jakieś oczekiwania dotyczące tego, co, jak i gdzie będziesz robił.

Poniżej przedstawiamy rysunek, który zawiera wolne pola. Opisz w nich to, co jest dla Ciebie ważne w przyszłej pracy. Jeśli wolnych pól będzie za mało, możesz dorysować kolejne.

Weź pod uwagę możliwie dużo spraw, które dotyczą zatrudnienia, np.:

  • czy chcesz pracować w dużej firmie, czy małej (a może nie jest to dla Ciebie ważne)?
  • czy chcesz pracować w określonej odległości od domu, np. ze względu na czas dojazdu (a może nie jest to dla Ciebie ważne)?
  • czy chcesz pracować w stałych godzinach, na jedną zmianę (a może nie jest to dla Ciebie ważne)?
  • czy praca ma odbywać się tylko na miejscu, czy jesteś gotowy wyjeżdżać w celach służbowych?
  • czy jest dla Ciebie ważna możliwość udziału w szkoleniach i zdobywania nowych umiejętności?
  • czy ważne są dla Ciebie takie benefity, jak prywatne leczenie, karnety na siłownię itp.?
  • czy chcesz pracować w środowisku krajowym, czy międzynarodowym – poznawać inne kultury, pogłębiać znajomość języków obcych?

To tylko przykładowe pytania. Każda osoba ma swój indywidualny katalog spraw ważnych, to może być też wynagrodzenie, możliwość awansu i wiele, wiele innych tematów.

 

 

W ten sposób opisałeś pracę, która w największym stopniu będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Jest to pewien punkt odniesienia do zdefiniowania, jakiego klienta szukasz na rynku pracy.

Pamiętaj, że Twoje oczekiwania nie będą stałe przez cały czas aktywności zawodowej. Zmieniać się będzie Twoja sytuacja rodzinna i zawodowa, nabierzesz większego doświadczenia – to wszystko sprawi, że za jakiś czas powinieneś ponownie zastanowić się nad tym, czy jest Ci z Twoją pracą dobrze? Czy nadejście każdego piątku witasz jako szansę zapomnienia o pracy chociaż na dwa dni? Jeśli tak, to znaczy, że pora szukać czegoś innego. Wówczas warto znowu zrobić to samo ćwiczenie.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nasz rysunek dotyczy różnych spraw, z których pewne są bardzo ważne, a z innych byłbyś w stanie zrezygnować. Rynek pracy jest z reguły miejscem kompromisu. Masz świadomość, że w Twoim plecaku powinno jeszcze znaleźć się kilka ważnych rzeczy. Przyszły pracodawca to zaakceptuje, ale Ty też będziesz musiał zrezygnować z pewnych warunków.

Przenieś teraz informacje z pierwszego ćwiczenia do poniższej piramidy. Na samej górze wpisz te warunki opisujące Twoją wymarzoną pracę, z których absolutnie nie możesz zrezygnować. W dolnych polach piramidy pojawią się sprawy mniej ważne. W trakcie poszukiwania przyszłego pracodawcy nie zapomnij, jakiej pracy szukasz!