Rynek pracy

Rynek pracy

Któregoś dnia zauważysz, że pora wybrać się na rynek pracy. Będziesz szukał nabywcy  towaru, który masz do zaoferowania.

Mapa rynku pracy pomoże Ci skutecznie i bezpiecznie odbyć tę wyjątkową wędrówkę. Dlatego znajdziesz tu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

  • Co to jest rynek pracy i gdzie on jest?
  • Co właściwie sprzedajesz? 
  • Kto może być nabywcą, jak go szukać i jak przekonać do kupna?

Rynek to miejsce, w którym spotykają się sprzedający i kupujący. Obie strony chcą dokonać korzystnej transakcji. Często negocjują różne warunki – najczęściej cenę, ale również takie, jak np. termin dostawy, sposób opakowania, zapisy gwarancyjne itp.

Dlaczego kupujemy i sprzedajemy?

Transakcja kupna – sprzedaży jest ściśle związana ze specjalizacją produkcji. Gdybyś umiał wytworzyć wszystko, co jest Ci potrzebne do szczęśliwego życia, to nie musiałbyś chodzić do pracy. W XXI wieku potrzeby każdego człowieka są jednak tak duże, że nie ma możliwości obyć się bez chodzenia na zakupy. A skoro musisz sobie czasami coś kupić – np. ubranie, książki, jedzenie, sprzęt elektroniczny, usługi fryzjerskie, bilety na autobus – to musisz mieć pieniądze.

 

Po co nam pieniądze i skąd je mamy?

Pieniądze, nazywane inaczej środkiem płatniczym, pozwalają rozdzielić w czasie i miejscu transakcję sprzedaży (w której za swój towar otrzymujesz zapłatę) od transakcji kupna (w której płacisz za to, co jest Ci potrzebne). Wynika z tego, że żebyś mógł cokolwiek kupić, musisz najpierw coś sprzedać. Pomijamy w tym miejscu sytuację pewnie dobrze znaną Ci z dotychczasowej praktyki, że po pieniądze zgłaszałeś się do rodziców.

Skoro całe swoje dorosłe życie będziesz kupować różne dobra dla siebie i swojej rodziny, to znaczy, że przez całe życie musisz jednocześnie sprzedawać.

 

Co i jak możesz sprzedawać na rynku pracy?

Masz dwie podstawowe możliwości dokonywania sprzedaży:

  • będziesz sam wytwarzać swój towar i oferować go klientom w swoim imieniu (to oznacza, że będziesz prowadzić działalność gospodarczą)

albo

  • znajdziesz na rynku pracy pracodawcę.

Pracodawca jest takim samym klientem jak każdy inny. Jedyna różnica polega na specyfice towaru, który u Ciebie kupuje i na tym, że kupując (czyli nabywając prawa), przyjmuje na siebie również określone obowiązki.

 

Jaki towar masz do zaoferowania pracodawcy?

W tym miejscu ograniczymy się do wymienienia bardzo ogólnych informacji o towarze, który oferujesz pracodawcy. Szczegółowy opis znajdziesz na kolejnej podstronie Mapy rynku pracy – Wyruszam na rynek pracy – co mam zapakować?

Prawdopodobnie będziesz sprzedać swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie, ale również czas, talenty, a może też prawa wynikające z posiadanych uprawnień i certyfikatów, kontakty itp.

 

Jaką cenę ma Twój towar?

Czy Twój towar ma jakąś jedną, powszechnie akceptowaną cenę? Nie. Każdy towar jest wart tyle, ile klient jest skłonny za niego zapłacić. To zaś jest wypadkową tego, jak bardzo klient chce mieć ten towar oraz tego, jaka jest konkurencja.

Ta sama butelka wody firmy X w supermarkecie ma określoną cenę, w innych dużych sklepach cena może być minimalnie różna, ale jest na podobnym poziomie. Natomiast ta sama butelka w górskim schronisku albo na lotnisku może być pięć razy droższa. Sprzedawca, ustalając ceny, musi wziąć to wszystko pod uwagę.

 

Jakie są warunki udanej dla Ciebie transakcji na rynku pracy?

⇒ Po pierwsze, Twój sukces na rynku pracy to znalezienie pracodawcy, ale takiego, który za Twój towar jest skłonny dobrze zapłacić. Pod pojęciem dobrej zapłaty ukrywa się zarówno wynagrodzenie finansowe, jak i inne czynniki, które sprawią, że będziesz zadowolony z podjęcia określonej pracy. Jak znaleźć pracodawcę i jak z nim negocjować warunki zatrudnienia, przeczytasz na kolejnych podstronach Mapy rynku pracy.

⇒ Po drugie, warunkiem udanej transakcji jest to, żeby praca sprawiała Ci przyjemność. Można nawet użyć określenia, że optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której praca jest pasją, a pasja pracą. Dlatego musisz już na etapie edukacji dobrze zastanowić się, co chcesz robić w życiu, a potem konsekwentnie podążać tym szlakiem. Nie martw się, jeśli nie odpowiedź na to pytanie wydaje Ci się bardzo trudna, bo tak właściwie to nie wiesz, jaki zawód czy jak praca byłyby dla Ciebie najlepsze. Skorzystaj z usług poradnictwa zawodowego – bezpłatnie oferuje je mnóstwo instytucji. Przeczytasz o tym w trzeciej sekcji Mapy – Kto może być moim przewodnikiem.

 

Jakie warunki stawia kupujący, czyli pracodawca?

Twój towar musi być dla niego atrakcyjny, musi odpowiadać na jego potrzeby. To wymaga od Ciebie z jednej strony dobrego przygotowania swojej oferty, ale z drugiej konieczne jest jej odpowiednie zaprezentowanie. Przedstawienie jej w taki sposób, żeby klient nabrał przekonania, że to jest to, czego szukał. Dlatego powinieneś dokładnie czytać oferty pracy oraz podejmować różne działania w celu poznania przyszłego pracodawcy.

 

Jaki będzie efekt transakcji?

Gdy już ustalicie, że jesteście zainteresowani współpracą, to nadejdzie pora, by zakończyć wędrówkę po rynku pracy wędrówkę po rynku pracy. Pozostanie dopełnienie wszystkich formalności, a potem wzajemne wywiązywanie się z przyjętych obowiązków. Te tematy również włączyliśmy do opisu Mapy rynku pracy.

 

Z wielką przyjemnością będziemy Ci towarzyszyć na każdym etapie Twojej wędrówki do zatrudnienia.

Życzymy przyjemnej podróży!