Staż

Staż

Co to jest?

Będąc na stażu u pracodawcy możesz stopniowo nabyć podstawowe umiejętności potrzebne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Możesz dowiedzieć się, jak wygląda taka praca bez podejmowania jej na stałe. Na stażu możesz spędzić od 6 do 12 miesięcy. Pracodawcę dla Ciebie wybierze i skieruje Cię do niego urząd pracy .

 

Jakie korzyści Ci przyniesie?
  • Zdobędziesz doświadczenie zawodowe – dostaniesz zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych umiejętnościach.
  • Dostaniesz opiekuna stażu, który będzie służył Ci pomocą i dzielił się doświadczeniem.
  • Dostaniesz comiesięczne stypendium stażowe wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (ok. 850 zł „na rękę”, ok. 1000 zł brutto).
  • Będziesz miał ubezpieczenie.
  • Jeśli zostaniesz skierowany na staż poza miejscem zamieszkania, możesz ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu z Twojego miejsca zamieszkania do miejsca odbywania się stażu lub o zwrot kosztów zakwaterowania w miejscowości, w której obywa się staż.

 

Jakie masz dodatkowe uprawnienia jako stażysta?
  • Masz prawo do 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu (na swój wniosek), za które przysługuje Ci stypendium.
  • Jeśli posiadasz dziecko do 6 roku życia lub nawet starsze dziecko niepełnosprawne, możesz ubiegać się o refundację kosztów opieki nad nimi w trakcie odbywania stażu. To znaczy, że urząd zwróci Ci koszty, które poniosłeś na zapewnienie dziecku opieki podczas Twojej pracy na stażu, jeśli wcześniej uzgodnisz to z urzędem, udokumentujesz te koszty, a Twój dochód na osobę w rodzinie nie będzie wyższy niż wynagrodzenie minimalne.

 

Jak zgłosić się na staż?

Musisz wypełnić i złożyć w urzędzie wniosek o skierowanie na staż. Twój doradca klienta ustali z Tobą, na jaki staż masz zostać skierowany.