Gwarancje dla młodzieży (OHP)

Gwarancje dla młodzieży (OHP)

Co to jest?

Gwarancje dla młodzieży (GdM) to inicjatywa Unii Europejskiej, której celem jest aby wszyscy młodzi ludzie w wielu 15-29 lat mieli dostęp do dobrej jakości ofert zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy.

Ochotnicze Hufce Pracy są jednym z głównych realizatorów Gwarancji dla młodzieży w Polsce.

 

Jakie działania w ramach GdM prowadzą OHP?

W ramach Gwarancji dla młodzieży OHP działają dwutorowo:

  • Realizują specjalne projekty. Pierwszy z nich – Akcja Aktywizacja – jest już na ostatnim etapie (kończy się w grudniu 2017 r.) i już nie można do niego dołączyć. Drugi natomiast – Od szkolenia do zatrudnienia – trwa do sierpnia 2018 r. i ciągle możesz wziąć w nim udział.
  • Niezależenie od projektów w ramach GdM możesz skorzystać ze standardowych usług oferowanych przez OHPpośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń zawodowych. Te usługi zostały opisane w pozostałych pozycjach niniejszej podstrony.

 

Jakie warunki musisz spełnić, by skorzystać z Gwarancji?
  • Musisz mieć między 15 a 24 lata (ten przedział jest ciut mniejszy niż przy usługach OHP poza Gwarancjami).
  • Nie możesz pracować, uczyć się ani szkolić.
  • Nie posiadasz żadnych kwalifikacji zawodowych albo posiadasz niskie kwalifikacje zawodowe albo kwalifikacje, które posiadasz, nie są potrzebne na rynku pracy.

 

Na czym polega projekt „Od szkolenia do zatrudnienia”?

Projekt ma pomóc młodym ludziom w podjęciu aktywności zawodowej i społecznej, czyli przede wszystkim zwiększyć ich szanse na znalezienie i podjęcie dobrej pracy. Zgodnie z tytułem projektu, osoby biorące w nim udział (które w momencie przystąpienia do projektu nie mogą pracować ani uczyć się) mają zostać przeszkolone zawodowo, po czym zatrudnione na stażach.

Szkolenia zawodowe i staże u pracodawców to główne elementy projektu, ale nie jedyne. Najpierw, żeby wybrać właściwe szkolenie i przygotować się do niego, uczestnik spotyka się z doradcą zawodowym oraz bierze udział w grupowych zajęciach z psychologiem. Potem dopiero odbywa kurs zawodowy (o długości przynajmniej 150h), a następnie 3-miesięczy staż u pracodawcy. Na koniec spotyka się z pośrednikiem pracy oraz uczestniczy w warsztatach przygotowujących do usamodzielnienia się.

Poza zajęciami obowiązkowymi uczestnik ma do wyboru wiele zajęć, kursów i warsztatów dodatkowych. Są to m.in. kursy językowe, kursy obsługi różnych programów komputerowych oraz kursy prawa jazdy.

Uczestnicy dostają stypendium za każdy miesiąc stażu, mają pokryte koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych, koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu, a w razie potrzeby przysługuje im zwrot kosztów poniesionych na opiekę nad dzieckiem lub osobą zależną.

Więcej informacji możesz uzyskać pod adresem: dokariery.pl/od-szkolenia-do-zatrudnienia.

Żeby zgłosić się do udziału w tym projekcie, pobierz ze strony http://dokariery.pl/zasady-rekrutacji-uczestnikow-42946 wszystkie dokumenty rekrutacyjne, wypełnij je i zanieś do najbliższej jednostki OHP.