Jak zaplanować podróż?

Jak zaplanować podróż?

Podróż na rynek pracy, tak jak każda inna podróż, wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania się. Zanim jednak powiemy, jak to zrobić, przyjrzyjmy się jak przygotowujemy się do innych podróży…

Wyobraź sobie, że przed Tobą długi weekend. Za oknem słonko, a w głowie rodzi się myśl: a gdyby tak wyjechać?

A teraz zapisz na kartce, jakie decyzje podejmujesz zanim znajdziesz się u celu?

1…………….

2……………

3…………..

4……………

5……………

6…………..

.

.

.

74………….

Lista, którą przygotowałeś, jest zapewne bardzo długa. A jeśli wymieniłeś tylko kilka czynności, to znaczy, że lubisz improwizację i ryzyko – uda się, to dobrze, nie – to trudno. A gdy nie będzie, jak wrócić do domu, to zawsze można zadzwonić do rodziców – coś wymyślą.

My zrobiliśmy taką listę:

  • Najpierw sprawdziliśmy, czy nie podjęliśmy żadnych innych zobowiązań na weekendowe dni. Określiliśmy, jakie mamy zasoby czasowe. To niezwykle ważne dla wybrania celu podróży i środka transportu. Pomaga nam też ustalić, ile noclegów musimy zaplanować.
  • Kolejny krok – sprawdzenie stanu rachunku bankowego. Zasoby finansowe będą decydowały m. in. o tym, który wariant środka transportu i noclegu wybierzemy.
  • Następny wybór dotyczył celu podróży – czas i pieniądze decydują w pewnym zakresie o wyborze celu, ale przede wszystkim ważne są nasze zainteresowania.
  • Na etapie planowania wyjazdu warto też precyzyjnie określić, jak chcemy spędzać czas. Możemy przecież jechać w góry i urządzać krótkie wycieczki po okolicznych szlakach, ale możemy też wyruszyć w wysokie partie i spać w schroniskach. Możemy jechać nad morze i całymi dniami leżeć na plaży albo zabrać rowery i zrobić wielokilometrową wycieczkę wzdłuż wybrzeża.

Gdy już wiemy, kiedy i dokąd jedziemy, jak będziemy podróżować i co będziemy robić, to pora zacząć przeglądać oferty przewoźników i właścicieli kwater.

Jeżeli tak zaplanujemy wycieczkę, to nie ma problemu ze spakowaniem plecaka. Mamy pewną wiz-ję tego, co nas czeka i pakujemy do plecaka to, co będzie nam potrzebne podczas tej konkre-tnej wyprawy.

Jeżeli czegoś zapomnimy, to będziemy musieli radzić sobie z jakimś problemem albo wydać pieniądze na dokupienie tej rzeczy. Jeżeli spakujemy coś, co nie będzie nam potrzebne, to będziemy mieli dodatkowy bagaż do dźwigania i utrudnione szukanie w plecaku potrzebnych rzeczy.

Ale, ale… musimy też pamiętać, że gdy pojawimy się w nowym miejscu, może być tak, że nasze nawet najbardziej ambitne plany zostaną poddane pewnej próbie. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, co nas czeka na miejscu. Jaka będzie pogoda? Czy można płacić kartą kredytową? Czy są jakieś wymagania dotyczące np. stroju? Może planujemy długi wieczór z gitarą i piosenkami, a na miejscu obowiązuje cisza nocna? Może chcemy zrobić zakupy na miejscu po przyjeździe, a wszystkie sklepy są zamykane wcześniej?

Nie możemy zakładać, że gdzieś tam zwyczaje są odwzorowaniem naszego dotychczasowego życia.

Nawet jeśli nasi znajomi byli w tym samym miejscu jakiś czas temu, to też nie zwalnia nas ze sprawdzenia, czy zrobione przez nas plany będą mogły być zrealizowane – być może oni mieli inne potrzeby albo miejscowe zwyczaje trochę się już zmieniły.

Przedstawiliśmy powyżej pewien schemat działania podczas przygotowywania się do wyprawy. Oczywiście, w życiu pojawia się jeszcze wiele bardzo indywidualnych uwarunkowań, które ograniczają możliwości naszego wyboru (np. podróżujemy z psem i to bardzo wiele zmienia). Zdarza się również, że nasze wybory są dokonywane pod wpływem innych osób, ich oczekiwań i podpowiedzi. Znajomi wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki pod żaglami i decydujemy się podążyć ich tropem, zapominając, że mamy chorobę morską. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie podróży z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Nawet jeśli korzystamy z podpowiedzi, to zawsze na koniec sami musimy sobie odpowiedzieć, czy to jest to, czego ja chcę i czy taka wyprawa będzie dla mnie przyjemna. Potem muszę się starannie przygotować i tylko ja będę ponosić konsekwencje tego, że o czymś nie pomyślałem.

W przygotowaniu muszę uwzględnić swoje zasoby i racjonalnie nimi gospodarować. Muszę również uwzględnić warunki miejsca, do którego się udaję. O tym, czy będzie mi tam dobrze w jakimś stopniu decyduje też to, czy nie będę postrzegany jako intruz.

I na koniec kwestia map. Warto przejrzeć kilka i wybrać taką, która jest w największym stopniu dostosowana do moich potrzeb. Po informacje szczegółowe mogę sięgać do innych źródeł – np. do specjalistycznego przewodnika kulinarnego, przewodnika po określonym muzeum itp. Wielkie atlasy są ciężkie i trudno szybko zorientować się w ich treści.

Dlatego mapa odnosząca się do określonego miejsca i opisująca je z Twojej perspektywy (np. mapa górskich szlaków rowerowych, mapa dla żeglarzy itp.) będzie dla Ciebie najlepszym towarzyszem podróży.

Wybierając się po raz pierwszy na rynek pracy zabierz Mapę Rynku Pracy przygotowaną dla takich jak Ty młodych osób. 

Jak zatem, powinny wyglądać Twoje przygotowania do wyruszenia na rynek pracy? 
(rozwiń, by zapoznać się z 3 podstawowymi krokami)

Sprawdź, ile masz czasu do wyjazdu na rynek pracy i co jeszcze musisz przygotować przed wyruszeniem w trasę. Pieniądze w tej wyprawie nie odgrywają tak istotnej roli, bo duża część oferty dotyczącej wejścia na rynek pracy jest bezpłatna. Oczywiście, możesz poszukać szkoleń lub kursów na rynku komercyjnym, możesz znaleźć fachowców, którzy pobierają wynagrodzenie za pomoc w napisaniu wniosku, CV czy za przygotowanie Cię do rozmowy rekrutacyjnej. Ale jeśli dobrze przyjrzysz się tej Mapie, to zobaczysz, że bezpłatnych biletów jest bardzo dużo. Szczególnie dla osób młodych, to jest takich, które jeszcze nie mają ukończonych trzydziestu lat. To jedna z nielicznych wypraw, w której brak gotówki nie pozbawia Cię możliwości realizacji marzeń.

Ta wyprawa ma być dla Ciebie wielką przyjemnością. Nie możesz podejmować decyzji o Twojej przyszłości na rynku pracy pod wpływem opowiadań kolegów czy oczekiwań rodziców. Musisz znać swoje mocne strony i wiedzieć, jaka praca będzie dla Ciebie najciekawsza. Musisz być świadomy swoich oczekiwań, ale też swoich możliwości. Już proces dochodzenia do tak określonego celu będzie dla Ciebie przyjemnością, a w przyszłości praca będzie źródłem dużej satysfakcji.

Środowisko pracy jest istotnie różne od tego, w jakim żyją młodzi ludzie w trakcie nauki w szkole i na studiach. Inne są wymagania dotyczące zachowania i stroju. Inne są uwarunkowania prawne – jako pracownik masz wiele praw, ale i obowiązków. Musisz być ich świadomy, bo nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. W pracy wymagania co do terminowości, języka wypowiedzi ustnych i pisemnych, staranności przygotowania informacji itp. są też zwykle dużo wyższe.

Rynek pracy to również obecne na nim instytucje wspierające kandydatów na pracowników. Warto je poznać, bo ich oferta jest szeroka i może być dla Ciebie atrakcyjna na każdym etapie poszukiwania zatrudnienia.

Rynek pracy, to też różne sposoby poszukiwania pracowników i duża różnorodność pracodawców, oferowanych przez nich umów itd. Trudno wybierać się na tę wyprawę z pominięciem poznania tych warunków.

Nasza Mapa pomoże Ci wybrać Twoją indywidualną drogę do zatrudnienia.