Zorganizowana wycieczka, czyli zatrudnienie
Plecak spakowany. Wiesz już, co zabierzesz ze sobą na rynek pracy. Wiesz też, czego jeszcze nie masz, a pewnie będzie przydatne. Na rynku pracy będziesz sprzedawał zwartość Twojego plecaka. Musisz zrobić wszystko, by był to towar w jak największym stopniu atrakcyjny dla klienta, czyli dla potencjalnego pracodawcy.
Zysk i wymagania wobec klienta
W handlu towarami liczy się sprzedaż i osiągnięty zysk. Sprzedawca jabłek lub książek nie ma specjalnych oczekiwań dotyczących klienta. Nie ma znaczenia, czy jabłka będą kupować osoby młode, czy dojrzałe, oraz to, czy będą miały długie, czy krótkie włosy.
Są jednak takie transakcje, gdzie sprzedający ma określone wymagania, które stawia kupującemu. Przykładem może być transakcja kupna – sprzedaży szczeniąt. Klient ma swoje oczekiwania, ale również dobry hodowca, który pokochał małe pieski, zwykle dość szczegółowo sprawdza, czy trafią w dobre ręce, czy decyzja o kupnie małego pupila jest przemyślana, a warunki lokalowe i styl życia nowego właściciela dają pieskom szanse na szczęśliwe dorastanie.
Taki mechanizm pojawia się zawsze w tych transakcjach, w których przedmiotem handlu są dobra mające dla sprzedającego wartość również inną niż materialna (np. sprzedaż pamiątek, elementów kolekcji). To typowy obraz dla sprzedaży prawa najmu mieszkania. Sprzedający szuka klienta gotowego zapłacić określoną kwotę, ale również to on decyduje, czy danej osobie zechce udostępnić klucze do swojego mieszkania.
Takie same relacje charakteryzują transakcje na rynku pracy. Masz w swoim plecaku towar i szukasz klienta, który będzie zainteresowany kupnem. Jednak Ty również masz prawo mieć pewne oczekiwania wobec klienta, dokładnie sprawdzić jego wiarygodność i ocenić, czy daje Ci szansę na rozwój i czerpanie zadowolenia z pracy. Masz prawo kierować swoją ofertę tylko do tych klientów, których uważasz za interesujących.
Nadszedł czas, by przyjrzeć się Twoim oczekiwaniom wobec przyszłego pracodawcy.
Możesz szukać pracy w dużej lub małej firmie, w jednostce administracji publicznej, w organizacji pozarządowej, w podmiocie ekonomii społecznej itp. Możesz też podjąć decyzję, że sam będziesz wykorzystywał zawartość Twojego plecaka (Twoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie) dla realizacji własnych pomysłów biznesowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje charakterystyczne cechy. Sprawdźmy, w czym możesz wybierać na rynku pracy.